Blog

Arazi Ölçüm Aletleri Nelerdir?

Arazi Ölçüm Aletleri Nelerdir

Belirli bir alanı ölçmek ve hesaplama yapabilmek adına kullanılan arazi ölçüm aletlerinin bir den fazla çeşidi bulunmaktadır.

Arazi Ölçümünde Kullanılan Basit Aletler

Jalon ve jalon sehpası araz ölçümünden kullanılan basit ölçüm aletleri arasında yer almaktadır. Jalon uzunluk olarak genel olarak 2 ya da 3 metre olarak bilinir. Demir borudan yapılmış ve ya fırınlanmış ağaç ile yapılan jalon ucu sivri bir ölçüm aletidir. Jalon arazi ölçüm aleti sehpası ile kullanılır. Sehpası 3 ayaktan oluşmaktadır. Jalon bu sehpaya geçirilir.

Ölçüm Cihazları için : https://endustriyeltestcihazlari.com/kategori/olcum-cihazlari/

Metre, Prizma Ve Şakul Ve Sayma Çubuğunun Arazi Ölçümümde Kullanımı

Metre ve beşgen prizma arazi ölçümünde kullanılan ölçüm aletleri arasında yer almaktadır. Yanı sıra beşgen prizma Jalon’ların arasında ölçüm yapabilmek adına kullanılmaktadır.

Şakul, alt uç tarafına konik şeklinde metal olan bir aletin asılması ile oluşan ölçüm aletidir. Bu ölçüm aleti ile düzey zemin hesaplaması yapılabilmektedir.

Sayma çubuğu arazi ölçümü yapabilmek için kullanılan ölçüm aletlerindendir. İki ucu olan bu aletin bir tarafı kıvrık diğer ucu ise sivridir. Boyutu genel olarak 25 ile 30 cm arasında değişim göstermektedir. Çapı ise 3 ile 4 cm arasındadır.

Arazi Ölçüm Aletlerinin Özellikleri

2 ayrı biçimde bulunan Jalon’ların ahşaptan üretilmiş olanlarının ucunda demirden yapılmış olan bir çubuk bulunmaktadır. Sert zeminlerde yapılan ölçümlerde aletin uç kısmının hasar görmemesi adına yapılmış olan bu jalonlar sıklıkla kullanılmaktadır.

  • Jalon sehpaları ise arazide üzerindeki sert olan zeminlerde kullanılır. Kullanım amacı ise jalon arasındaki dik inme, çıkma ve de doğrultuya girme işlemlerini sağlamaktadır.
  • Genel olarak metal ya da ahşaptan üretilen metreler ölçüm için kullanılan aletler arasında yer alırken özellikleri ürüne göre değişim gösterir. 2 ile 50 cm arasında boyutlarda üretimi yapılmaktadır.
  • Prizmaların dış kısmı genel olarak metalden üretilmektedir. Beşgen prizmadan oluşan iç kısımları bulunur. Prizma’lar dik inme ve de dik çıkma işlemlerinde sıkça kullanılan ölçüm aletidir.
  • Cekül (Şakül) ile kısa süreli nokta belirlemelerinde kullanılan bir ölçüm aleti olarak bilinmektedir. Uzunluk ölçümünde sıkça kullanılan Şakül arazi ölçüm araçları arasında vazgeçilmezdir.

Sayma çubukları toprak üzerine batırılarak kullanılan bir arazi ölçüm aletidir. Arazi üzerinde Şerit ile birlikte yapılan ölçümlerde hata olmaması adına sıklıkla kullanılır.

https://endustriyeltestcihazlari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir