Blog

Basınç Ölçer Nedir? Nerede ve Ne Amaçla Kullanılır?

Basınç Ölçer Nedir - Nerede ve Ne Amaçla Kullanılır

Hemen hemen tüm cihazlarda kullanılan basınç ölçer, bulundukları prosesin basınç durumunu ayarlayarak bu değerin aşağı ya da yukarı çıkması halinde çıkış üretir. Sistem içerisindeki basın değerini ölçer ve elektriksel sinyale çevirir. Özellikle arıtma, gıda, ilaç, kimya ve tekstil sektöründe makine mühendisliği alanına giren bir konudur.

Diyaframlı Basınç Ölçerler

Diyaframlı basınç ölçerler, mekanik bağlantı noktasında bulunan diyafram üzerine yapılan basınç değerini tespit edip, elektriksel bir sinyale çevirir ve bu sayede basınç değerini tespit eder. Diyafram özelliğinden dolayı atık su, pis su gibi sistemlerde kullanılırlar.

Akıllı Tip Basınç Ölçer

Hata payı kabul etmeyen ve yüksek hassasiyete sahip olan bir kapasiteleri vardır. Kurulumları kolaydır ve kurulum sonrasında herhangi bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Sürekli olarak kendilerini kontrol edebildiklerinden dolayı ortamdaki sıcaklığı kontrol edebilir. Esnek sensör girişleri ve dijital sinyal çıkışları vardır. Firmamız özenle seçilmiş olan ölçüm kontrol cihazlarının ikinci el alım ve satımını yaparak titiz bir şekilde firmanıza tahsis eder.

Fark Basınç Ölçer

Sıvı ve gaz olan maddelerin basınçlarını ölçmek ve gerekli olan kontrollerini sağlayabilmek için üretilmiş olan cihazlardır. Fark basınç sensörleri 125 derecelik çok yüksek sıcaklıklarda bile performans göstermeye devam eder. Cihazın ıslak olan bölümleri paslanmaz çelikten üretilmiş olduğundan dolayı sıvılar içerisinde de kullanılabilir. Kullanım alanlarına baktığımız zaman filtre kirlenmeleri, pompaların testleri, basınç tankları, kaçak testleri gibi pek çok yerde tercih edilebilir.

Hava Fark Basınç Ölçerler

Daha önceden belirlenmiş olan iki nokta arasındaki basıncın ve farkın ölçülmesini sağlamak amacıyla üretilmiş olan cihazlardır. Özellikle ameliyathanelerde, havalandırmalarda kullanılırlar.

Basınç Ölçer Donanımları

Basınç ölçerler su arıtma sistemlerinde kullanıldığı gibi kazan ve tanklarda da bulunur. Isıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan bu ölçerlerin olumsuz çalışmaları ise yapılan işin performansını önemli ölçüde düşürür. Kullanıldığı alanlarda görevini tam olarak yapmaması bu alanlarda gün yüzüne çıkması gereken sorunların ortaya çıkmamasını ve böylelikle maddi zarar oluşturmasını sağlar. Bu nedenle kullanılan basınç ölçerlerin nitelikli olması çok önemlidir.

https://endustriyeltestcihazlari.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir