Blog

Darbe Testi Nasıl Yapılır?

Darbe Testi Nasıl Yapılır

Endüstriyel bir terim olan darbe testi; mesnete dayalı olan bir numunenin ortasına yerleştirilen sarkaçla yapılan işlemdir. Örneğin orta kısmında bulunan bu sarkacın uç bölümünde yer alan çekiçle darbe uygulanmasıdır. Bunun sonucunda çentik uç kısmında bulunan çok eksenli ve fonksiyonlu gerilmelerin etkisi ve gücüyle numunenin kırılması işlemi olarak tanımlanabilir.

Darbe testi için büyük bir oranda enerji harcaması yapılır. Darbe testi açıklaması harcanan enerjinin tayin edilmesi işlemidir. Endüstriyel sektör uygulamalarında kullanılan materyaller ortamda yer alan sıcaklığa bağlı olarak büyük bir hasara uğrar. Makine mühendisleri bu materyaller arasından tercih yaparken malzemelerin kaç derecede kırılabileceklerini bilmek zorundadır. Bu kategoride yapılan işlem darbe testi sonucuna bağlıdır.

Darbe Testi Ne İşe Yarar?

Endüstriyel uygulamalarda yapılan darbe testi materyallerin kırılma aşamalarını öğrenmek için yapılan bir testtir. Yapılan bu darbe testi malzemelerin yapısının dayanıklılığını gösterir. Ayrıca darbe testleri apartman ve bina gibi yapıların deprem gibi riskli olaylara karşı yapılan bir dayanıklılık tespiti olarak da önlem alıcıdır. Darbe testi uygulaması geçmiş yıllarda da uygulanmaktadır. Günümüzde darbe testleri için geliştirilmiş teknolojik cihazlar vardır. Her türlü malzemenin dayanıklılığını test eden darbe testi önemli bir detaydır.

Darbe Testinin Asıl Amacı

Endüstriyel bir terim olan darbe testinin ana amacı; malzemenin bünyesinde yer alan muhtemel bir olasılık olan gerilim konsantrasyonunun darbe esnasındaki direncinin tayin edilmesi işlemidir. Örnek bir numune darbe alıp zorlama yaşadığında, biçim değiştirme oluşur. Uygulanan kuvvet sonucunda ise bu biçim değiştirmeye ek olarak farklı bir gerilim oluşur.

Bu farklı gelişimle birlikte kayma eğilimi ortaya çıkar. Birbirine paralel seviyede bağlantılı olan bu olaylar zincirinde ise kırılma olayı yani darbe olayı gerçekleşmiş olur. Darbe testi de bu aşamalarla gerçekleşen bir işlemdir. Darbe testini kısaca açıklamak gerekirse sanayi alanında kullanılan malzemelerin dayanıklılığını ölçen bir testtir denilmesi doğru olur. Ancak burada enerji miktarının doğru tayin edilmesi gerektiği önem arz eden bir detaydır. Darbe testi apartman, bina ve büyük gökdelen tarzı yapılarda depreme dayanıklılık konusunda da tercih edilen bir deney ya da test olarak isimlendirilir.

https://endustriyeltestcihazlari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir