Blog

Hava Durumunu Ölçen Cihazlar

Hava Durumunu Ölçen Cihazlar

Hava durumu, yüzyıllar boyunca toplum tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Atmosferde meydana gelen hava olayları her daim insanların ilgisini çekmiş ve gündelik hayatı etkilemiştir.

İnsanlar yapacakları çoğu etkinlikler için öncelikle hava hakkında fikir sahibi olmak istemektedirler. Bunun nedeni planladıkları sosyal faaliyetlerin olumsuz hava şartlarından etkilenerek kötü sonuçlar doğurabilmesidir.

Hava Durumunu Öğrenmek İçin Geliştirilen Cihazlar

Hava durumunu öğrenmek için gelişen teknoloji ile beraber birçok yöntem geliştirilmiş ve bu yöntemlere bağlı olarak tahminler yapılmıştır. Bu süreçte hava durumunu ölçmeye yarayan bazı cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlarla havanın nem dengesi, rüzgâr hızı, hava sıcaklığı, barometrik basıncı, rüzgâr yönü gibi parametreler ölçülebilmektedir.

Dünya genelinde bu karmaşık hava olaylarının çözülmesi için önemli bilgisayar programları ve yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Hava olayları oldukça değişken yapıda olması nedeniyle geleneksel çözümler zamanlar geride bırakılmış, uçaklar ve radarlar ile elde edilen veriler bilgisayar programları incelenmeye başlanmıştır. Bu bilgisayarlar daha çok havada ve karada kurulmuş olan hava istasyonlarında kullanılmaktadır.

Hava Durumunu Ölçen Cihazlar Nelerdir?

  • Basıncı Ölçen Aletler

Basıncın ölçülmesinde Barometreler, Baroğraf, Sıkletli Baroğraf ve Metal Barometre şeklinde cihazlar kullanılmaktadır.

  • Sıcaklığı Ölçen Aletler

Normal Termometreler, Deniz Termometresi, Toprak Termometresi, Azami Termometre, Bellani Termometre, Asgari Termometre olarak sıralanır. Sıcaklığı bir diyagram üzerinde değişen parametrelere bağlı olarak kaydeden Termograf da bu sayılan cihazlar arasında yer almaktadır.

  • Nemi Ölçen Aletler

Basit Psikrometreler, Suni Havalandırmalı Psikrometreler, Saçlı Higrometreler, Higrograf nemi ölçen cihazlar arasında yer almaktadır.

  • Rüzgâr Ölçen Aletler

Sabit Anemometre, El Anemometresi, Anemograf ve Rüzgâr Kanalı rüzgârın yönünü, hızını ve şiddetini ölçmeye yarayan cihazlardır.

  • Yağışı Ölçen Aletler

Yağış genel anlamda Plüviyometre ve Plüviyograf denilen bu iki cihaz ile ölçülmektedir.

Güneşlenme Vaktini Ölçen Aletler: Güneş ışınlarının yeryüzüne değme süresini ölçen cihaz Helyografdır. Bu alet, güneşten gelen direkt ışınları bir diyagram üzerinde kaydeden bir alettir. Sonuç olarak hava durumunun tespitinde; Kara istasyonlarında atmosfer basıncını ölçebilmek için barometreler, hava ve deniz yüzeyi üzerindeki sıcaklığı ölçmek için özel termometreler, rüzgar hızı için anemometreler, yağış ve nem miktarlarını ölçebilmek için de hidrometre gibi cihazlar kullanılmaktadır.

https://endustriyeltestcihazlari.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir