Blog

Medikal Gazlar Nelerdir?

Medikal Gazlar Nelerdir

Sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olan medikal gazlar hastane gibi ortamlarda gaz tüpleri aracılığıyla kullanılır. Başlıca medikal gazlar arasında medikal oksijen gazı ilk sırada yer alır. Hava alma sorunu yaşayan hastalara nefes açısı mekanizması ile bağlanan oksijen gazı tıbbi alanda kullanılan gazlar arasındadır. Tıbbi yani medikal gazlar arasında önemli bir yere sahip olan oksijen gazı tüple birlikte uygulandığında rahatsızlık yaşayan kişileri önemli ölçüde rahatlatır.

İlginizi Çekebilir : Medikal Cihazlar

Tıbbi Gazlar Ve Çeşitleri

Medikal gaz çeşitleri arasında yer alan diğer bir gaz türü de azot protoksittir. Bu tür gaz çeşidi de yine sağlık sektöründe kullanılan bir medikal gazlardandır. Küçük bir örnek vermek gerekirse kök hücre nakli yapılan kişilerden alınan kan örnekleri azot gazında bekletilerek nakil işlemi gerçekleştirilir. Azotta bekletilen kan içerisinde yer alan hücreleri canlandırıcı özelliktedir.

Azot protoksit gazında bekletilen kan hücreleri yenilenerek nakil yapılacak olan kişiye fayda sağlar. Sıvı azot gazı ve azot protoksit gazlarının özellikleri aynı türdedir ve yine hastanelerde azot gazı kullanılır. Medikal gaz çeşitleri arasında yine önemli bir yere sahip olan gaz türü ise kuru hava gazıdır. Kuru hava gazı kompresör ile çelik tüplere sıkıştırılarak elde edilir ve kuru hava gazı sanayi sektöründe sık kullanılır.

Medikal Gaz Çeşitleri

Medikal gaz çeşitleri gaz bayilerinden temin edilir. Devlet hastanelerinde tıbbi gaz çeşitlerine her zaman ihtiyaç duyulur. Özel hastane ve tıp merkezlerinden de ihtiyaç duyulan gaz talebine göre hizmet alınması mümkündür. Medikal gaz çeşitleri özel tüplere doldurularak hastanelere teslim edilir. Yanıcı ve zararı olmayan tıbbi gaz çeşitleri cam ve çelik üretiminde de kullanılan bir malzemedir. Medikal gazlar endüstri ve sanayi sektöründe de tercih edilir.

Çeşitli malzeme üretimlerinde de kullanılan medikal gazların bazıları yanıcı özellikte olabilir. Medikal gaz çeşitlerinde en çok kullanılan oksijen ve oksijen tüpüdür. Medikal gazların tüplere doldurulması için bağlı olunan sağlık bakanlığından onay alınması zorunludur. Tüplere doldurulan medikal gaz çeşitleri talep edilen mekânlara belge karşılığında teslim edilir. Tıbbi gazlar sağlık sektöründe sık kullanılır.

https://endustriyeltestcihazlari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir