Blog

Osiloskop Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Osiloskop Nedir - Çeşitleri Nelerdir

Osiloskop Nedir?

Elektrikli aletlerin kullanılabilmesi için elektrik akımına ihtiyaç vardır. Bunun için var olan elektrik akımının takip edilmesi önemlidir. Osiloskop, elektrik akımının değişimini ölçmeye yarayan cihaza verilen isimdir. Bir elektrik akımı içerisindeki gerilim voltmetre ile ölçülür, fakat voltmetrenin zaman içerisinde akım üzerinde yaşanan değişimi ölçebilmesi mümkün değildir. Bunun için osiloskop kullanılarak elektrik akımının sayısal büyüklüğü ve zaman içerisindeki değişimleri kayıt altına alınmış olur. Çift yönlü veri sunabiliyor olması kullanım alanını genişletmiştir.

Osiloskop Çeşitleri Nelerdir?

Osiloskop’un verileri kayıt altına alarak akım değerlerini bir grafik şeklinde kullanıcıya sunuyor olması özellikle teknik servis, laboratuvarın AR-GE çalışmalarında kullanılmasını sağlamıştır. Bu sistem sayesinde bir akım içerisinde yaşanan değişim ve gürültü kolaylıkla ölçülebilir.

Osiloskop iki farklı türe sahiptir. Bunlar ise şöyledir:

  1. Dijital Osiloskop
  2. Analog Osiloskop

Analog osiloskoplar eskiden yaygın bir şekilde kullanılırken şu an en fazla kullanılan dijital osiloskoplardır. Yüksek bir dirence sahip olmaları, elektrik devresine paralel olarak bağlanmasına imkan sağlar.

Analog osiloskoplarda çalışma mantığı tüplü bir televizyonla aynıdır. Cihaza gelen sinyal ekranda görüntü yaratır ve analog osiloskop bu sayede çalışır. Bu tip modelde frekans sınırlaması olmaz.

Dijital osiloskop’ta ise yüksek hıza sahip mikroişlemciler bulunur. Bu cihaza giren sistemlerin örneklenmesi ile birlikte akım ölçümü başlar, kullanıcının isteğine göre sinyal durdurulabilir ve kaydedilir. Analog osiloskop’tan en önemli farkı ise frekans sınırının olmasıdır. Cihazın en yüksek frekansı örnekleme hızı ile doğru orantılıdır.

Osiloskop Kullanımının Faydaları

Elektrik akımının ölçülerek, farklı araştırmalar yapılabilmesini sağlayan bu sistemin kullanımının faydaları şu şekildedir:

  • Elektrik devresindeki gürültü oranı tespit edilir.
  • Elektrik dalgasındaki şeklin belirlenmesi sağlanır.
  • Ar-Ge çalışmalarında kullanılır, özellikle üretim bölümlerinin işine yarar.
  • İki farklı sinyaldeki faz farkları ölçülebilir.
  • Elektrik devresindeki arıza tespit edilir ve akım ölçülebilir. Bu sayede arızalı olan parça bulunarak tespit edilmesi sağlanır.

İkinci el osiloskop cihazları satmak veya satın almak istiyorsanız web sitemiz www.endustriyeltestcihazlari.com u ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir