Blog

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır? Nasıl Çalışır?

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır - Nasıl Çalışır

Termal kamera görüntüleme sistemi ısıya duyarlı bir görüntüleme yöntemidir. Gözle görülmesi mümkün olmayan ısıyı, IR enerjiyi esas alan ve IR enerjisini göre meydana gelmiş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemine verilen addır. Termal kameralar, yüzeydeki sıcaklıkları ölçmek için kullanılan cihazlardır. Termal kameraların birçok kullanım alanı bulunmaktadır.  Özel bir sisteme sahip termal kameralar, elektrik akımının geçişi sırasında oluşturduğu ısınmayı kolaylıkla tespit edebilir. Termal kameranın kullanıldığı bir alanda çelik yapılarda metal yorgunluğunun tespiti, küf veya çatlakların tespiti için de kullanılmaktadır.

Termal kameralar ısıyı renklerle belirlemektedir. Bu cihazın çektiği fotoğrafta, sıcak olan yerler açık renk soğuk olan yerler ise koyu renk görülür. Termal kameranın belirlediği renkler mavi, sarı, kırmızı gibi renklerdir. Bu cihazla çıplak gözle görülmeyecek fakat ciddi sorunlara sebebiyet verecek problemlerin önüne geçmek için oldukça avantajlı teknolojik ürünlerdir. Termal kameralar, canlıların vücutlarından çıkan ısıyı da hareketleri sayesinde görebilir. Yani canlı kişi hareket ettikçe vücut ısısı ile görülmesi mümkündür. Termal kameralar endüstriyel tesislerde oluşabilecek sorunları tespit etmek için de kullanılır. Ayrıca termal kameralar, olası sorunların çözümü için kullanılması, işletmelerde görülebilecek ciddi sonuçlar doğurabilecek problemlerin oluşmasının engellenmesinde büyük yararlar sağlar.

Termal Kameraların Kullanım Avantajları

Termal kameralar birçok alanda insanların hayatını kolaylaştırmakta ve oluşabilecek ciddi derecedeki zararların önüne geçmektedir. Termal kameralar, enerji tasarrufu sağlayarak maliyetlerin azalmasını sağlamaktadır. Isı tespit etme özelliği ile işletmelerde görülebilecek yangın gibi durumların önüne geçilmiş olunur. Termal kameralar, gece görüşü de sağlayabilen cihazlardır. Bu sayede can ve mal güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur. Termal kameralar birçok sektörde kullanılır. Termal kameralar askeri amaçlı da kullanılmaktadır.

Termal kameralar doğadaki tüm materyallerin yaydığı ısıyı bulabilirler. Bu cihazlar hastalık sektöründe de çok fazla tercih edilmektedir. İnsanların vücut ısılarını ölçerek olası salgın hastalıkların yayılmasını önlemek için kullanılır. Özellikle son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 salgın hastalığında kullanılmaktadır. Termal kameralar, küçük bir ısıda dahi sıcaklık farkını yakalayıp bu farktan görüntü oluşturabilme özelliğine sahiptir.

Bize endustriyeltestcihazlari.com adresimizden ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir