Teknik

Total Station Hakkında Teknik Bilgiler

Total station kullanımı hakkında teknik detayları ile ilgili yazımızda  mesafe ölçümü, açı ölçümleri, veri işleme, görüntüleme, elektronik kitap ve total station kullanımı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Mesafe Ölçümü

Elektronik mesafe ölçüm (EDM) aleti toplam istasyonun önemli bir parçasıdır. Menzili 2,8 km ile 4,2 km arasında değişmektedir. Ölçüm doğruluğu km ölçüm başına 5 mm ila 10 mm arasında değişir. Otomatik hedef tanıyıcı ile birlikte kullanılırlar. Ölçülen mesafe her zaman cihazdan cisme olan mesafedir.

Açı Ölçümleri

Total stationun elektronik teodolit kısmı dikey ve yatay açıları ölçmek için kullanılır. Yatay açıların ölçümü için herhangi bir yön referans yönü olarak alınabilir. Dikey açı ölçümü için dikey yukarı (zenit) yön referans yönü olarak alınmıştır. Açı ölçümünün doğruluğu 2 ila 6 saniye arasında değişir.

Veri işleme

Bu cihaz dahili bir mikroişlemci ile donatılmıştır. Mikroişlemci, çoklu gözlemlerin ortalamasıdır. Eğim mesafesi ve ölçülen dikey ve yatay açıların yardımıyla, cihazın ekseni ve hedefler sağlandığında, mikroişlemci yatay mesafeyi ve X, Y, Z koordinatlarını hesaplar.
Atmosferik sıcaklık ve basınçlar sağlandığında işlemci, sıcaklık ve basınç düzeltmelerini ölçümlere uygulayabilir.

Görüntüleme

Elektronik gösterge ünitesi, ilgili tuşlara basıldığında çeşitli değerleri gösterebilir. Sistem, yatay mesafeyi, düşey mesafeyi, yatay ve dikey açıları, gözlenen iki noktanın yüksekliklerindeki farkı ve gözlenen noktaların üç koordinatını görüntüleyebilir.

Elektronik kitap

Her nokta verisi bir elektronik not defterinde (kompakt disk gibi) saklanabilir. Elektronik not defterinin kapasitesi 2000 puandan 4000 puana kadar değişmektedir. Sörveyör (izleyici), not defterinde saklanan verileri bilgisayara yükleyebilir ve not defterini yeniden kullanabilir.

Total Station’un Kullanım Şekli

Total station aleti bir tripod üzerine monte edilmiştir ve işletme tesviye vidaları ile dengelenir. Küçük bir aralık içinde cihaz kendini seviye pozisyonuna göre ayarlayabilmektedir. Daha sonra dikey ve yatay referans yönleri, yerleşik anahtarlar kullanılarak endekslenir. Total station ölçüm ve ikinci el fiyatları için diğer sayfalarımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir