Blog

Transformatörün Aşırı Isınmasının Nedeni Nedir?

Transformatörün Aşırı Isınmasının Nedeni Nedir

Soğutma borularının düzenli bir şekilde çalışabilmesi için transformatörlerin olması gerektiğinden fazla ısınmaması gerekir. Ancak bu cihazlar ısınmaya oldukça yatkındır. Nedeni ise devrelerin arasındaki gerilim yükseldiğinde ya da azaldığında çekirdek ve sargılarda ısı kaybı meydana gelmesidir. Isı yalıtıma zarar verebilecek boyutta biriktiğinde transformatör bozulabilir. Soğutma borularındaki ısının eşit bir biçimde yayılmasını sağlayabilmek için en güvenli yöntem olan termal kameralarla boruların test edilerek gözden geçirilmesidir.

Termal Kameralar Nasıl Çalışır?

Tüm nesneler kızılötesi enerjisine sahiptir ve çevresine bu şekilde bir enerji yayar. Kızılötesi kamera yani başka bir değişle görüntüleme cihazı, nesnelerin göndermiş olduğu bu enerjiyi algılar ve ölçümünü gerçekleştirir. Termal kamera, kızılötesi enerjiyi ölçerken, nesnelerin yüzey sıcaklıklarını gösteren bir elektronik görüntüye dönüşmesini sağlar. Yani bu enerji termal kamera içerisinde ızgara şeklinde düzenlenmiş olan binlerce pikseli içine almış sensör dizininden geçer. Buradaki her bir piksel kızılötesi enerjiye tepki verir ve bunu elektronik sinyale dönüştürür.  Termal kamera içerisindeki işlemci bu elektronik sinyalleri alır ve matematiksel bir hesaplama yaptıktan sonra nesnenin sıcaklık haritasını oluşturur. Bu harita üzerindeki tüm sıcaklık değerleri farklı bir renkte ekrana yansır ve bu sayede termal görüntü elde edilmiş olur.

Soğutma Borularınızın Isındığını Nasıl Anlarsınız?

Termal kameralar, soğutma borularının incelenmesini sağlayabilmek için oldukça faydalıdır. Çünkü soğutma boruları hem yüksek, hem de geniş bir yüzeye yayılmış olduğundan dolayı büyük bir alana sahiptir. Dolayısıyla büyük olan bir alanı bu şekilde taramak hem daha hızlı olacak, hem de tehlikeli olan bölgeden kişinin uzak kalmasını sağlayacaktır.

Isınmış Bir Soğutma Borusuyla Nasıl İlgilenilmeli?

Isınmış bir soğutma borusuyla karşılaşıldığında zaman kaybetmeden hemen bir termal örüntü raporu oluşturularak ilgili birimlere haber vermek gerekir. Çünkü bu soruna hızlı çözüm getirilmemiş olması olası problemlerin çok daha fazla büyümesine neden olur. Çözüm sağlanmadığı takdirde borulardaki soğutma kapasitesi düşer ve bu sayede transformatör zarar görür.

İhtiyacınızın dışında ikinci el termal kameralarınızı değerinde alıyoruz. Bize  https://endustriyeltestcihazlari.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir